Johann Speimann jak na gdańskiego patrycjusza przystało cenił sobie dobre towarzystwo. Dlatego na fasadzie swojej kamienicy umieścił swój herb między podobiznami cesarza i króla.
O cesarzu opowiadałem w poprzednim odcinku, a z królem mamy podobną historię, bo choć wiemy, że to Jagiełło, to nie jest wyjaśnione który. Wszak niejeden władca Polski nosił to miano.
A może to taka promocja – dwa w jednym?
Sprawdźcie sami, zapraszam na kolejny odcinek naszego poszukiwania skarbu Johanna Speimanna. (by odsłuchać wystarczy kliknąć link umieszczony poniżej galerii zdjęć)
Popiersie króla Jagiełły na fasadzie Złotej Kamienicy Władysław II Jagiełło – pierwszy z domniemanych bohaterów Johanna Speimanna Bitwa pod Grunwaldem – wśród wojsk krzyżackich gdańskie chorągwie I pokój toruński – pogrzebał nadzieje Gdańska na uwolnienie się od Krzyżaków Kaziemierz IV Jagiellończyk – dobroczyńca Gdańska Wielki przywilej – pierwszy z serii królewskich aktów, które legły u podstaw szybkiego rozwoju Gdańska II pokój toruński – ostatecznie przypieczętował wyjście Gdańska spod krzyżackiej kurateli i umożliwił mu dalszy rozwój własnej autonomii Alegoria Męstwa na szczycie Złotej Kamienicy
– który z królów Jagiełłów pełniej wcielał je życie?
Wysłuchaj 7. odcinka:
